Ładowanie Wydarzenia

W dniu 30 września 2022 roku w przyjaznych progach Regionu Ziemi Łódzkiej „Solidarności”, odbyła się promocja „Śladami Rodziny Świętej po Egipcie i Etiopii” – książki polityka i samorządowca Jerzego Kropiwnickiego którą wydał Instytut Historyczny NN im. Andrzeja Ostoja Owsianego.

Kropiwnicki zaznaczył, że podczas pisania książki szedł śladem opowieści, która u nas jest prawie nieznana. „To relacja jednego ze średniowiecznych duchownych Kościoła koptyjskiego, który zapisywał swoje widzenia. W ten sposób powstało coś, co dla Koptów jest księgą świętą. To opis podróży Świętej Rodziny po Egipcie” – wyjaśnił podczas spotkania.

Przyznał, że w tej relacji nie było zbyt wiele wiadomości o miejscach pobytu Świętej Rodziny w Egipcie, a mapę podróży Marii, Józefa i Jezusa musiał skrupulatnie i cierpliwie odtwarzać. „W ewangelii są na ten temat cztery zdania o tym jak Świętego Józefa odwiedził anioł i kazał mu uciekać do Egiptu przed masakrą, jaką zgotował dzieciom Herod. Jest jeszcze zapis, że Maria, Józef i Jezus wrócili po śmierci tyrana. I właściwie nie mamy wiadomości o życiu Chrystusa od wyprawy do Egiptu do jego zagubienia się w jerozolimskiej świątyni” – mówił Kropiwnicki. „Zdaniem jednych to dwa lata, w opinii innych to nawet dwanaście lat” – dodał.

Opowieść, która powstała w Kościele koptyjskim opisuje wszystkie etapy tej podróży Świętej Rodziny po Egipcie i Etiopii, której śladami Kropiwnicki pielgrzymował przez wiele lat i która stała się fundamentem do napisania książki. Polityk odwiedził wiele sanktuariów koptyjskich upamiętniających tamtą wędrówkę. Kilkakrotnie odwiedził klasztory w oazie Fairam oraz klasztor Św. Katarzyny na półwyspie Synaj. Wędrował szlakiem Abrahama i exodusu Mojżesza, był kilkukrotnie na szczycie góry Synaj i pielgrzymował do miejsc znanych z początków chrześcijaństwa m.in. w Jordanii, Syrii, Libanie, Armenii, na Cyprze i tureckiej Anatolii oraz w Etiopii. Wielokrotnie był w Izraelu i podróżował po Ziemi Świętej. Odbył pielgrzymkę śladami Joannitów odwiedzając Rodos, Kretę i Maltę.

Książka nie jest uzupełnieniem Biblii, jest to relacja z pewnej podróży, której dokonywałem w czasie i przestrzeni, a która odzwierciedlała wędrówkę Świętej Rodziny po Egipcie i Etiopii” – powiedział Kropiwnicki.

Każdy, kto choć raz odwiedzi Ziemię Świętą chce jeszcze raz tam pojechać. To tęsknota, niezwykła więź, jaka rodzi się między nami a czasami biblijnymi, starożytnością” – wskazał. „Patrzyłem na miejsca, które znam z lekcji religii i Biblii, próbowałem sobie wyobrazić jak żyli ludzie w tych czasach i jak to wszystko się zmieniało” – wspominał.

Te podróże pozwalały odpocząć od polityki” – przyznał Kropiwnicki. „Oddalałem się wówczas od spraw bieżących zagłębiając się w dawnych czasach, tak dalece, że teraźniejszość znikała w pola widzenia” – dodał.

W spotkaniu uczestniczyło liczne grono ludzi ze świata polityki, samorządu i organizacji społecznych w tym Instytutu Historycznego NN im. Andrzeja Ostoja Owsianego.

Data rozpoczęcia - Data zakończenia

wrz 30, 2022 - wrz 30, 2022

Czas rozpoczęcia - Czas zakończenia

00:00 - 23:59