Ładowanie Wydarzenia

W drugiej połowie października kolejna grupa działaczy opozycji niepodległościowej skorzystała z okazji podreperowania swojego zdrowia uczestnicząc w turnusie rehabilitacyjno ? zdrowotnym w Augustowie.

Świetne warunki zakwaterowania, wyżywienie i zabiegi rehabilitacyjne zapewnił nam znany w regionie obiekt Pałac na Wodzie kierowany przez małżeństwo Ewę i Bogusława Falkowskich co sprawiło, że z żalem opuszczaliśmy to miejsce. Przemiły i fachowy personel dopełnił reszty pozytywnych wrażeń. Można było skorzystać z okładów borowinowych, laseroterapii, krioterapii, masaży, ultradźwięków, pola elektromagnetycznego i wielu zabiegów z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Mieliśmy dostęp do sauny japońskiej, fińskiej, jacuzzi i basenu z czego ochoczo korzystaliśmy.

Popołudniami, już po zabiegach często wybieraliśmy się na spacery do miasta kilka razy zachodząc do osławionego w wielu piosenkach lokalu Albatros.

?Zaprasza? do niego znana z piosenki Janusza Laskowskiego piękna Beata, której rzeźba siedzi na ławce tuż przed wejściem. Oczywiście chyba wszyscy zrobiliśmy sobie z nią zdjęcia. Myślę, że w pełni sezonu ustawia się tam kolejka.

Dwukrotnie mieliśmy rejs wielką gondolą ( silnik spalinowy ) pływając po rzekach Netta oraz jeziorach: Necko, Białym i Rospuda.

Wpłynęliśmy także kilka kilometrów w bieg rzeki Rospuda. Niesamowite widoki, naturalność i dzikość otaczającej jej brzegi przyrody robią naprawdę wielkie wrażenie!

Wieczory najczęściej spędzaliśmy w kameralnej sali na oglądaniu na dużym ekranie ciekawych filmów i dyskusjach po ich projekcjach.

Repertuar ?kina? przygotował Zbyszek Jackiewicz, który niegdyś był aktywnym uczestnikiem znanego od lat 50- tych ubiegłego wieku Dyskusyjnego Klubu Filmowego ZYGZAKIEM,

a obecnie czyni starania jego reaktywacji.

Poza powyższym, uczestnicy turnusu wzięli udział w kilku zewnętrznych uroczystościach i imprezach.

Na początku – już w dniu przyjazdu – skorzystaliśmy z zaproszenia nowo powstałego Augustowskiego Oddziału Instytutu Pileckiego do obejrzenia filmu pt. Nazajutrz w kinie Iskra.

Po projekcji miała się odbyć dyskusja, do której jednak nie doszło.

Owszem, na scenie trzy osoby z tytułami naukowymi oraz prowadzący wymieniały opinie na różne tematy, jednak nie dotyczyły one filmu. Publiczności do głosu nie dopuszczono, a szkoda, gdyż film wywołał wiele kontrowersji i mieliśmy dużą ochotę na wyrażenie swoich opinii. Moja była i jest zdecydowanie negatywna.

Październik to miesiąc, w którym należy pamiętać o porwaniu i tragicznej śmierci księdza Jerzego Popiełuszko.

Wybraliśmy się zatem 19 października do Suchowoli, gdzie na rynku pod pomnikiem Błogosławionego Ks. Jerzego odbyła się uroczystość złożenia hołdu temu niezwykłemu Kapłanowi.

Przybył Szef Urzędu Kombatantów i Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk, który w swoim przemówieniu podkreślił, że nauczanie ks. Jerzego skupiało się wokół trzech wartości: wiary, nadziei i miłości:

? Tutaj, w Suchowoli, ks. Jerzy Popiełuszko wzrastał w miłości do Boga, Rzeczypospolitej i wolnej Polski. Jesteśmy dziś pod pomnikiem przy jego rodzinnej parafii wraz z tymi, którzy walczyli o wolność w latach 70-tych i 80-tych: z przedstawicielami środowisk działaczy opozycji antykomunistycznej ? ludzi, którzy tak jak ksiądz Jerzy, nie stracili nigdy wiary, nadziei i miłości. Tego uczył bł. ks. Jerzy Popiełuszko: nie tracić wiary w Boga i w wolną Polskę, nie tracić nadziei, że nasz kraj odzyska wolność i nie utracić miłości do Boga, Rzeczypospolitej i drugiego człowieka. To przykazanie najpełniej wyrażało się w głoszonych przez niego słowach ?Zło dobrem zwyciężaj!? ? ocenił.

? Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapłanem, który dawał Polakom moc i siłę w czasach komunistycznego zniewolenia, nauczając, że strach należy pokonywać. To kolejny w naszych dziejach kapłan-męczennik, który poniósł ofiarę życia w imię dobra, jakim jest niepodległość wspólnoty narodowej i państwowej ? zauważył szef UdSKiOR.

W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych:

– Starosta Augustowski pan Jarosław Szlaszyński

– Burmistrz Suchowoli pan Michał Matyskiel

– Proboszcz Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła Ks. Tomasz Małyszko oraz mieszkańcy.

Po złożeniu wieńców i kwiatów odwiedziliśmy cmentarz w Suchowoli, gdzie pokłoniliśmy głowy w miejscu pochówku Rodziców Ks. Jerzego oraz pod pomnikiem i symbolicznymi grobami

Ks. Jerzego Popiełuszki oraz Ks. Stanisława Suchowolca.

Kolejnym etapem była wizyta we wsi Stara Kamienna, gdzie tuż obok drewnianego kościoła z początków XVII wieku, położony jest grób generała Nikodema Sulika.

Po przemówieniach ministra Jana Józefa Kasprzyka, który powiedział ? Oddajemy dziś hołd gen. Nikodemowi Sulikowi ? jednemu z tych, którzy okryli chwałą polskie sztandary w czasie kampanii włoskiej w latach 1944-1945. Zgodnie z jego wolą jego prochy powróciły z Anglii do ojczyzny i spoczywają tutaj, w Kamiennej Starej. Generał Sulik z Wojskiem Polskim związany był od najmłodszych lat: walczył o niepodległość Rzeczypospolitej, w wojnie polsko-bolszewickiej, a także w Wojnie Obronnej 1939 roku. Jako dowódca 5. Kresowej Dywizji Piechoty wchodzącej w skład 2. Korpusu Polskiego walczył we Włoszech o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię ? przypomniał minister Kasprzyk, dziękując za to, że ?dzięki niemu i ludziom takim jak on możemy dziś żyć w wolnej Polsce?.

oraz wystąpieniu pana Bogusława Falkowskiego złożyliśmy wieńce i kwiaty.

Następnie udaliśmy się do Dąbrowy Białostockiej, gdzie jest umiejscowiony poświęcony Mu pomnik.

Chyba nie muszę dodawać, że tam także minister oraz nasze grono złożyliśmy wiązanki kwiatów.

Generał Nikodem Sulik był jednym z najbardziej wybitnych i zasłużonych dla Polski oficerów Wojska Polskiego.

To wielki patriota któremu przyszło umrzeć w 1954 roku na obczyźnie.

Polska ziemia powitała Go dopiero w 1993 roku, do której powrócił wraz z żoną Anielą.

Zainteresowanych tą niezwykłą postacią odsyłam do dostępnych w internecie źródeł. Warto.

Miłym akcentem turnusu były uroczyste wręczenie odznaczeń Krzyży Służby Niepodległości przyznanych na wniosek Instytutu Historycznego NN im. Andrzeja Ostoja Owsianego oraz Złotych Krzyży Honorowych Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

W pierwszym przypadku Prezes IHOO pan Andrzej Chyłek odczytał tekst uchwały, a odznaczenia wręczył członek Kapituły Służby Niepodległości pan Krzysztof Lancman.

Odznaczeni zostali:

– Pan Marek Kisz

– Pan Józef Melak

W drugim zaś Generał Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej pan Józef Melak odznaczył:

– Pana Krzysztofa Lancmana

– Pana Wojciecha Lesiaka.

Gratulacje dla wszystkich odznaczonych!

Wyżej wymienione uroczystości cieszyły się sporym zainteresowaniem lokalnych mediów oraz TVP 3 i TV TRWAM.

Turnus został zorganizowany z inicjatywy Zarządu Instytutu Historycznego NN im. Andrzeja Ostoja Owsianego przy wsparciu ze środków pochodzących z Funduszu Pomocy Pieniężnej na Leczenie Uzdrowiskowe działającego przy Urzędzie Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Data rozpoczęcia - Data zakończenia

paź 15, 2021 - paź 31, 2021

Czas rozpoczęcia - Czas zakończenia

00:00 - 23:59