Ładowanie Wydarzenia

W lasach Puszczy Kamienieckiej, w czworokącie: Jerzyska – Burakowskie – Gwizdały – Łazy, w dniach 13 – 15 sierpnia 1944 roku, miała miejsce nierówna walka I Kompanii 32 Pułku Piechoty, 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej i w jej składzie oddział Narodowych Sił Zbrojnych z Wołomina z przeważającymi siłami 7 Dywizji Piechoty Wehrmachtu”. – to nagłówek szerszej informacji, znajdującej się na tablicy przy pomniku w Jerzyskach.

Bitwa pod Jerzyskami będąca elementem Akcji „Burza” na tej ziemi, jest jednym z symboli bohaterstwa i determinacji żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.  Wiedząc o nadciągających wojskach sowieckich dawali nadzieję na wolność i suwerenność oraz chcieli zagwarantować Polsce prawo do decydowania o swej przyszłości. Mimo tragicznych strat, ich walka przeciwko okupantowi niemieckiemu stanowiła ważny moment w historii naszego regionu i jest częścią naszego dziedzictwa. Po latach komunistycznego zniewolenia, heroiczny bój żołnierzy AK i NSZ, dzięki naszej zbiorowej pamięci oraz staraniom kilku osób i Instytutu Pamięci Narodowej może być rokrocznie przypominany i uroczyście świętowany.

W niedzielę, 18 sierpnia 2024 r. na leśnej polanie w Jerzyskach (gm. Łochów) odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą bitwy i Świętem Wojska Polskiego.

Po wprowadzeniu kompanii honorowej Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w  Mińsku Mazowieckim pod dowództwem porucznika Arkadiusza Nowaka, Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Polskiego pod dowództwem majora Andrzeja Zaremby i pocztów sztandarowych (około piętnastu) odśpiewano Hymn Polski.

Głównym celebransem Mszy Świętej był ks. Prałat Tadeusz Osiński – Kapelan Okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Apel Poległych odczytał Pan porucznik Jakub Kołodziej z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. Po apelu nastąpiła Salwa Honorowa i składanie wieńców i wiązanek.

Następnie Prezes Zarządu Okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Mirosław Widlicki odznaczył wyróżniających się członków Koła ŚZŻAK w Łochowie.

Dalsza część uroczystości odbyła się na „Polanie pod Dębami” obok leśniczówki Jerzyska.

W zakolu polany zbudowana była, bogato zdobiona różnymi już historycznymi sprzętami scenografia do widowiska przedstawiającego jedną z potyczek bitwy pod Jerzyskami.

Dalej już poza terenem widowiska stały namioty: nadleśnictwa Łochów i Kół Gospodyń Wiejskich z różnymi specjałami.

 

Zwieńczeniem uroczystości była inscenizacja fragmentu bitwy, z towarzyszeniem huku wybuchających granatów i nieustannym obstrzałem karabinów maszynowych, gdzie losy potyczki przechylały się raz w jedną raz w drugą stronę.

Na koniec tradycyjna, znakomita grochówka.

Sponsorami uroczystości byli: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Starostwo Węgrowskie.

Organizatorem widowiska był Instytut Historyczny NN im Andrzeja Ostoja Owsianego, Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie oraz Okręg Warszawa-Wschód ŚZŻAK.

Data rozpoczęcia - Data zakończenia

sie 18, 2024 - sie 18, 2024

Czas rozpoczęcia - Czas zakończenia

00:00 - 23:59