Ładowanie Wydarzenia

W dniu 78. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Józefa Stanka SAC „Rudy”, bohaterskiego kapelana Zgrupowania „Kryska” Armii Krajowej, który w czasie Powstania Warszawskiego z biało-czerwoną opaską na ramieniu niósł pomoc rannym i umierającym, a w imię wolności Ojczyzny nie zawahał się przelać nawet własnej krwi. Zatrzymany przez SS w charakterze zakładnika, bł. ks. Józef Stanek SAC został poddany wielu brutalnym torturom, a następnie – powieszony na własnej stule.

W miejscu śmierci pallotyna tj. u zbiegu ulic Wilanowskiej i Solec w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające jego bohaterską posługę. Uczestniczył w nich minister Jan Kasprzyk oraz kpt. Henryk Edward Piotrowski ze Zgrupowania „Kryska”.

W uznaniu szczególnych zasług w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych i krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie minister Kasprzyk uhonorował medalem Pro Bono Poloniae przybyłego na uroczystość – kpt. Henryka Edwarda Piotrowskiego, jednego ze współtowarzyszy ks. Józefa Stanka w walkach powstańczych roku ’44 oraz ostatniej osoby, która go widziała.

W 78. rocznicę śmierci swojego patrona medal ProPatria odebrała natomiast delegacja ze Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego Józefa Stanka w Łapszach Niżnych. Dyrektorowi placówki – Mariuszowi Wojtasowi towarzyszyli uczniowie z klas VII i VIII oraz nauczyciele.

Ta rocznica to okazja, by podziękować wszystkim, którzy dbają o pamięć o naszych Bohaterach. Podziękować nauczycielom, wychowawcom i uczniom szkoły z rodzinnej miejscowości bł. ks. Stanka, że niosą w teraźniejszość i przyszłość pamięć o tym wielkim kapłanie i Polaku – mówił szef UdSKiOR.

Po modlitwie i złożeniu kwiatów uroczystości przeniosły się do kościoła księży pallotynów pw. Chrystusa Króla Pokoju przy ul. Skaryszewskiej na warszawskiej Pradze.

Uroczystości uświetnił Zespół Artystyczny Wojska Polskiego pod batutą Artura Małeckiego dając koncert pieśni wojskowych.

W drugiej części uroczystości w imieniu Kapituły Krzyża Służby Niepodległej głos zaprał jej członek Krzysztof Lancman, który odczytał uchwały i dokonał dekoracji Krzyżem Służby Niepodległości bł. Józefa Stanka oraz ks. dr Marcina Gontarza, proboszcza warszawskiej Parafii św. Wincentego Pallottiego i kustosza relikwii bł. Józefa Stanka.

Centralną częścią uroczystości kościelnych była Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił Jego Ekscelencja ks. Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski. W homilii kaznodzieja ukazał jak słowa Ewangelii wypełniły się w życiu bł. Józefa Stanka i zaprosił słuchaczy do naśladowania mężnej i bohaterskiej postawy kapelana Powstania Warszawskiego.

Po Mszy św. jak każdego 23 dnia miesiąca została odprawiona Nowenna do bł. Józefa Stanka, w której dziękowaliśmy za otrzymane łaski i prosiliśmy do wstawiennictwo u Boga w naszych potrzebach.

W obchodach wzięli udział uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Bł. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych, poczty sztandarowe oraz liczne grono wiernych. Organizatorami uroczystości byli: Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Minister Jan Kasprzak, Proboszcz Parafii pw. św. Wincentego Pallottiego w Warszawie – ks. Marcin Gontarz oraz Prezes Zarządu Instytutu Historycznego Nurtu Narodowościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego – Andrzej Chyłek.

Data rozpoczęcia - Data zakończenia

wrz 23, 2022 - wrz 23, 2022

Czas rozpoczęcia - Czas zakończenia

00:00 - 23:59