Ładowanie Wydarzenia

W przeddzień 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Instytucie Europejskim w Łodzi odbyła się ceremonia wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości członkom Związku Weteranów Trzeciej Konspiracji 1956-1989 – w tym byłych członków Konfederacji Polski Niepodległej.

Wyjątkowe odznaczenia nadane przez Prezydenta RP odebrali oni z rąk szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka.

Oprócz ministra Kasprzyka, w uroczystości uczestniczyli także: dyrektor łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Dariusz Rogut, przewodniczący Zarządu Region Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” Waldemar Krenc, Witold Gerlicz z Instytutu Europejskiego w Łodzi, prezes zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Michalik,

ks. Zbigniew Tracz i ks. Tadeusz Weber z Archidiecezji Łódzkiej. W tych szczególnych chwilach odznaczonym towarzyszyli ponadto starsi i młodsi członkowie rodzin, dowodząc pokoleniowej ciągłości patriotyzmu i tradycji niepodległościowej.
Nasza wdzięczność – wdzięczność mojego i obecnych tu młodych ludzi na sali – pokolenia i wdzięczność pokoleń następnych będzie dozgonna – zwrócił się do działaczy ze Związku Weteranów Trzeciej Konspiracji szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Polska zaciągnęła wobec Was ogromny dług wdzięczności, który stara się spłacać po latach jak tylko może: nie tylko poprzez odznaczenia, nie tylko poprzez słowa, ale również poprzez czyny. Cieszę się, że w ostatnich 7 latach przy ogromnym Państwa wsparciu udało się wreszcie uczynić sytuację, w której państwo polskie opiekuje się Bohaterami walczącymi o naszą wolność w latach 60., 70. i 80. (…) Przez ostatnie 7 lat kierowany przeze mnie Urząd dzięki stosownym rozwiązaniom prawnym, dzięki ustawom, dzięki znowelizowanej Ustawie o Działaczach Opozycji Antykomunistycznej czyni, co może, aby zapewnić Państwu również godny byt – zauważył minister.

Dziękujemy Wam za to, co czyniliście i za to, co czynicie. Oby moje pokolenie i pokolenia, które przyjdą po nas czerpały od Was (…) wiarę w to, że Polska niepodległa jest najwyższą wartością! – apelował na zakończenie.

„Nigdy nie jest tak, że można uhonorować wszystkich, ale działalność wielu osób przywróciliśmy pamięci” – powiedział Słowik. „Należy nadal to robić” – podkreślił.

Jeden z odznaczonych Stanisław Lipski wyraził nadzieję, iż następni rządzący Polską będą pamiętać o swoich bohaterach. „Oby za 50 lat prezydentem był ktoś, kto ustanowi medal z okazji 150 lat odzyskania przez Polskę Niepodległości” – powiedział.

Odznaczony działacz Solidarności Longin Chlebowski wspominał wielu odważnych ludzi, których nazwiska należałoby przywrócić historii. „Pamiętam takiego studenta, który powtarzał, że za niepodległość Polski warto oddać życie” – powiedział.

Wyróżniony działacz opozycji niepodległościowej, prezes łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Zbigniew Natkański, przypomniał, że o suwerenność kraju należy dbać codziennie. „Mamy takie czasy, że ciągle należy walczyć o niepodległość naszego kraju” – ocenił.

—————————————————————————————————————-

Założony w 2008 roku Związek Weteranów Trzeciej Konspiracji 1956-1989 kultywuje pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych, związanych z walką i działalnością niepodległościową, prowadzoną przez polskich patriotów w latach 1956-1989. Prezesem związku jest Andrzej Słowik.

Data rozpoczęcia - Data zakończenia

sie 30, 2022 - sie 30, 2022

Czas rozpoczęcia - Czas zakończenia

00:00 - 23:59

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Fields marked * are mandatory.