Ładowanie Wydarzenia

W całym kraju trwają obchody 100-lecia Cudu nad Wisłą. Tym razem w Morawicy k. Krakowa zostały odsłonięte pamiątkowe tablice poświęcone bohaterskim obrońcom Ojczyzny z roku 1920. Uhonorowano Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, gen. Władysława Sikorskiego oraz księdza Ignacego Jana Skorupkę, kapelana Wojska Polskiego, który poległ pod Ossowem w obronie stolicy Polski w dniu 14 sierpnia 1920 roku. W uroczystościach wzięła udział delegacja Instytutu Historycznego NN im. Andrzeja Ostoja Owsianego z prezesem Andrzejem Chyłkiem i Krzysztofem Lancmanem na czele.

-Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz – brzmi inskrypcja ze słowami Stefana kard. Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, która znalazła się na osłoniętych tablicach na pomniku „Niezłomnym – Ojczyna”. Pomnik znajduje się obok kościoła p.w. świętego Bartłomieja w Morawicy.

Odsłonięcie tablic poprzedziła Msza Święta odprawiona w intencji ocalenie Polski i Europy przed stu laty od zarazy bolszewickiej przez polskiego żołnierza w walce pod Warszawą oraz w intencji Prezydenta RP.

Bitwa Warszawska stała się zaczynem II Rzeczypospolitej. Bez bohaterskiej walki polskich żołnierzy z nawałą bolszewicką nie byłoby pokolenia Szarych Szeregów, ani Armii Krajowej, nie byłoby Solidarności i dzisiejszej niepodległej i suwerennej Polski. Kilka pokoleń Polaków wychowało się na fundamencie wielkiego zwycięstwa z roku 1920. To z krwi przelanej w Bitwie Warszawskiej, a potem w walkach nad Niemnem, wyrosło pokolenie polskich orłów – powiedział Novemu Miastu prezes Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego Andrzej Chyłek.

Po uroczystościach odsłonięcia tablic wykład pt. „Bitwa Warszawska a współczesna sytuacja geopolityczna” wygłosił prof. Andrzej Nowak, znakomity historyk, sowietolog, znawca stosunków polsko-rosyjskich.

Data rozpoczęcia - Data zakończenia

Wrz 26, 2020 - Wrz 26, 2020

Czas rozpoczęcia - Czas zakończenia

00:00 - 23:59