Szanowni Państwo,

 

Pragniemy przedstawić podsumowanie działalności Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja – Owsianego w 2012 roku.

Rok 2012 pod względem ilości oraz rozmiarów zrealizowanych projektów należy uznać za bardzo udany dla Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja – Owsianego.

Jako najważniejsze działania i osiągnięcia w ubiegłym roku można wymienić:
Sześć publikacji książkowych sygnowanych Wydawnictwem Polskim Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja – Owsianego:

  1. Poeta na urzędzie – Rzecz o Tomaszu Mercie, książka autorstwa B. Mikluszki i Ł. Perzyny.
  2. Współczesne dylematy myśli niepodległościowej, książka autorstwa dra Marka Albiniaka.
  3. Współczesne wyzwania myśli niepodległościowejKonferencja Świętokrzyska – maj 2012, materiał pokonferencyjny.
  4. SKRZYPEK- jeden z pokolenia niepokornych, książka o Sławomirze Skrzypku, Prezesie Narodowego Banku Polskiego, osobie wywodzącej się z nurtu niepodległościowego który zginął tragicznie w katastrofie Smoleńskiej, autorstwa Sebastiana Reńcy.
  5. Łódzka KPN. Od PRL do Niepodległości, książka pod redakcją Karola Chylaka i Marka Michalika zawiera wspomnienia, relacje i wywiady łódzkich konfederatów oraz kilka artykułów monograficznych m.in. K. Chylaka i Magdaleny Zapolskiej-Downar z łódzkiego IPN.
  6. Państwo jako przedsiębiorstwo, społeczeństwo jako siła robocza, książka autorstwa dr Leszka Moczulskiego. Jest to książka nietypowa. Jej treść opracowywana była przez wiele lat, od lat sześćdziesiątych, jako studium analityczne systemu totalitarnego na potrzeby konspiracyjnego nurtu niepodległościowego. Napisana została w wersji ostatecznej w 1987 roku, przy czym znaczna jej część powstała w komunistycznym więzieniu na Mokotowie, gdzie jej autor odbywał wyrok za działalność polityczną.

 

 

W maju i listopadzie ubiegłego roku zorganizowaliśmy dwie konferencje:

– w dniach od 25 do 27 maja 2012 w Górach Świętokrzyskich odbyła się Konferencja Ośrodka Myśli Niepodległościowej pt. Współczesne wyzwania myśli niepodległościowej,

– w dniu 10 listopada 2012 roku w Łodzi miała miejsce konferencja na temat: Program niepodległości – dziś. Władze Instytutu Historycznego NN im. Andrzeja Ostoja Owsianego zaprosiły do prezentacji i dyskusji panelistów: dra hab. Leszka Moczulskiego, historycznego Przewodniczącego KPN, posła Janusza Wojciechowskiego z PiS, byłego Prezesa NIK oraz posła Krzysztofa Kwiatkowskiego z PO, byłego ministra sprawiedliwości. W spotkaniu uczestniczył m.in. były prezydent miasta Jerzy Kropiwnicki oraz wiele osób będących w przeszłości w KPN i Solidarności.

W ramach działalności edukacyjnej prowadzonej przez Instytut materiały pokonferencyjne z obu konferencji rozesłaliśmy do uczelni, bibliotek i redakcji mediów ? łącznie do ponad 200 instytucji.

Zorganizowaliśmy też pięć seminariów, debat i spotkań otwartych dla publiczności, w których obok ekspertów Instytutu wystąpili także przedstawiciele innych organizacji.

W ramach działalności edukacyjnej Instytut Historyczny NN im. Andrzeja Ostoja Owsianego jest Patronem Honorowym akcji Niezależnego Zrzeszenia Studentów Wielkie Korepetycje z Historii.

W bieżącym roku zamierzamy, wydać kolejne publikacje, kontynuować działalność edukacyjną, ożywiać debatę o stanie spraw polskich poprzez publikowanie analiz, komentarzy i debat.

Zachęcamy Państwa do odwiedzania strony internetowej Instytutu Historycznego NN im Andrzeja Ostoja Owsianego, www.ihoo.pl .

Dziękując za Państwa hojność prosimy o dalsze wspieranie prac Instytutu. Jednocześnie dziękujemy za zainteresowanie naszą działalnością, która ? mamy nadzieję ? nadal będzie spotykać się z Państwa przychylnością.

                              Zarząd

Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego

           im. Andrzeja Ostoja – Owsianego

 

Szczegóły na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.