Ładowanie Wydarzenia

4 grudnia 2023 roku, w przededniu 156. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józefa Kasprzyka wraz z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej dr Karolem Nawrockim, sędzią mjr Bogusławem Nizieńskim, dr Andrzejem Anuszem oraz przedstawicielami kierownictwa Urzędu złożyli wieniec pod pomnikiem jednego z Ojców naszej Niepodległości.

Tego samego dnia Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował w Belwederze uroczyste posiedzenie Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych pod przewodnictwem sędziego mjr Bogusława Nizieńskiego oraz Rady ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych pod przewodnictwem minister Zofii Romaszewskiej.

Podczas spotkania minister Kasprzyk wręczył pamiątkowe dyplomy członkom obu Rad.

Szef UdSKiOR odznaczył prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karola Nawrockiego medalem „Pro Bono Poloniae”.

Marszałek Piłsudski wielokrotnie wskazywał jak ważna jest troska o pamięć, o przeszłość, historię. Bez tego nie można budować współczesności i marzyć o przyszłości. Wielokrotnie mówił, że naród, który traci pamięć przestaje być narodem. Jestem głęboko przekonany, że doktor Karol Nawrocki jest realizatorem przesłania Józefa Piłsudskiego dbając o Polską pamięć, historię i jako wyśmienity historyk i jako Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Serdecznie dziękuję za wszystkie Pana działania. „Pro Bono Poloniae” – dla dobra Polski –      takie jest Pańskie życie i Pana poświęcenie – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Następnie głos zabrał prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

To ogromny zaszczyt dla mnie osobiście oraz dla Instytutu Pamięci Narodowej znaleźć się w tym miejscu, aby odebrać tak ważne odznaczenie. Patrzę teraz na ojców mojej, czyli ludzi urodzonych w latach osiemdziesiątych, wolności. Widzę tych, którzy walczyli o Polskę wolną, suwerenną i niepodległą po to, aby moje pokolenie mogło żyć właśnie w niej – zaznaczył Karol Nawrocki, zwracając się do kombatantów, weteranów i działaczy antykomunistycznych.

List do uczestników uroczystego posiedzenia skierował prezydent RP Andrzej Duda. List odczytała doradca prezydenta Zofia Romaszewska przekazując także biało – czerwoną flagę

Biało-czerwona flaga to jeden z najczcigodniejszych symboli naszej Ojczyzny. Jest spoiwem łączącym naszą narodową wspólnotę, strażnikiem rodzimych tradycji i widomym znakiem patriotyzmu – zaznaczył Pan Prezydent.

Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk otrzymał od Rady Kombatantów pamiątkową statuetkę.

A od Rady do Spraw Działaczy Antykomunistycznych, kopię obrazu Wojciecha Kossaka.

Po uroczystym wręczeniu podziękowań głos ponownie zabrał szef UdSKiOR

Bardzo dziękuję Państwu za dotychczasową współpracę podczas której mogliśmy dokonać bardzo wiele dla podopiecznych Urzędu. Państwo jako członkowie rad znają bardzo dobrze te zmiany, gdyż sami je opiniowaliśmy. Jednak warto kilka przypomnieć. Udało się między innymi zwiększyć pomoc dla kombatantów, zwiększone zostały środki finansowe, wprowadziliśmy wiele programów jak np. program dofinansowania aparatów słuchowych. Te zmiany nie byłyby możliwe, gdyby nie Państwa opinie, podpowiedzi i rady. Za to serdecznie dziękuję. Ostatnie lata były przełomowe w myśleniu o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych. Dzięki kolejnym nowelizacjom ustawy zostały wprowadzone świadczenia wyrównawcze do emerytur. Znacząco również wzrosło świadczenie, które Państwu jest przyznawane za to, że walczyliście o Polskę, nie dlatego, że jesteście ubodzy. I to była ta zmiana w sposobie myślenia – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

Szef UdSKiOR przypomniał, że w ciągu ośmiu lat Urząd zorganizował ponad półtora tysiąca uroczystości w kraju i za granicą: Państwo jako świadkowie historii, uczestnicy wydarzeń byli najważniejsi. Dla młodego pokolenia i małych miejscowości spotkanie z Wami było okazją do mocniejszego budowania tożsamości lokalnej, małej ojczyzny. Bez Państwa wsparcia uroczystości byśmy nie przygotowali. To Was jako świadków historii stawialiśmy na pierwszym miejscu. Kiedy podczas uroczystości spotykają się przedstawiciele pięciu pokoleń, od najstarszych po tych najmłodszych to znaczy, że Polska trwa i będzie trwała wiecznie.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Data rozpoczęcia - Data zakończenia

gru 04, 2023 - gru 04, 2023

Czas rozpoczęcia - Czas zakończenia

00:00 - 23:59